Kültakaró
Ovális, dobozszerű testük szilárd vázát csontvázuk és az irharétegben elhelyezkedő jól fejlett bőrcsontok alkotják. A teknősök nem vedlenek, hanem szarulemezeik felületesen lehámlanak. Bőrmirigyeik nincsenek. Alsó állkapcsuk két szára között megtalálható az úgynevezett mósuszmirigy, amely a párzási időszakban jellegzetes szagú váladékot termel.
Légzés
Légzésük jellegzetes, ugyanis szilárd páncéljuk lehetetlenné teszi a mellkas térfogatváltozását. Mikor nyelvcsontjuk lefelé mozdul, a nyitott orrlyukakon át beáramlik a levegő, majd a nyelvcsont emelésekor bejut a tüdőbe. A szárazföldi teknősök szabályos időközökben kinyújtják nyakukat a páncélból, ilyenkor a tüdő kitágul, és levegő áramlik be, majd amikor visszahúzódnak a páncélba, a levegő kiáramlik a tüdőből.
Keringés
A teknősök szívében a jobb és a bal kamra még nincs tökéletesen elkülönülve, az oxigénben dús és szegény vér keveredik egymással. Anyagcsere folyamataik lassúak. Az olyan területeken, ahol nagy a hőmérséklet különbség, a teknősök a fagy vagy a szárazság ellen védekezve beássák magukat a talajba. Ilyenkor a légzésük és szívműködésük csökken, de nem szűnik meg teljesen. Sok teknősnek okozza vesztét a túl korai tavaszi felmelegedés. Ilyenkor ha a föld az erős napsütés hatására eléggé felmelegszik előjönnek, s ha ezután hirtelen erős éjszakai fagy jön, nem tudnak elég gyorsan visszabújni téli rejtekhelyükre.
Rendszerezés
A rendbe az alábbi alrendek és családok tartoznak:
Nyakrejtő teknősök
A nyakrejtő teknősök (Cryptodira) alrendjébe 11 család tartozik
aligátorteknős-félék (Chelydridae)
tengeriteknős-félék (Cheloniidae)
kérgesteknős-félék (Dermochelyidae)
Tabasco-teknősfélék (Dermatemydidae)
iszapteknősök (Kinosternidae)
nagyfejűteknős-félék (Platysternidae)
mocsáriteknős-félék (Emydidae)
földiteknősfélék (Geoemydidae)
szárazfölditeknős-félék (Testudinidae)
kétkarmúteknős-félék (Carettochelyidae)
lágyhéjúteknős-félék (Trionychidae)
Meiolaniidae - kihalt
Csontváz
Lehet, hogy ez egy kicsit "undi" egyeseknek ez a kép, de akinek teknőse van, vagy aki teknőst akar, annak tudnia kell, hogy a kis állatkájának milyen a csotváza... ez van.
!Betegség, amit elkaphatunk!
A teknősök (főlleg a vízik) betegségeket is terjesztenek. Nem kell nagyon megijednük, hiszen ezt csak 1 módon kaphatjuk el; ha miután hozzá értünk (vagy a terráriumához) nem mosunk kezet, és utána eszünk. Ilyenkor sem biztos, hogy elkapjuk, de azért nem árt óvatosnak lennünk! A betegség álltalában ugyan az; gyomorrontás, de lehet más, súlyosabb betegség is, úgy hogy ez tényleg nem játék!!!
|