A szárazföldi teknősök rész felelőse Ny@xu
Egy pár szó...
A szárazföldi teknősök nem tudnak úszni, a vizet is csak inni szeretik. A legtöbb szárazföldi teknősnek (a görög teknősre gondolok legfőképp) hatalmas a mozgásigénye, nagyon szeretnek mászkálni akár lakásban, akár udvaron (itt egyben táplálkoznak is, legtöbbször annyit amennyire egy napra szükségük van. Ezek a szárazföldi teknősök sokáig bírják táplálék és víz nélkül,akár egy hétig is. A hajósok az óriás teknősöket azért is fogták be, mert a nagy úton ez a "kaja" sokáig bírta és mindig volt friss hús... Itt írok néhány szárazföldi teknősről, ha csak egyet látsz az azért van mert az oldal szerkesztés alatt áll.
Görög teknős
A görög teknős(Testudo hermanni) leggyakoribb fogságban tartott szárazföldi teknősfaj Magyarországon.Nem is csoda,hiszen a hozzánk közeli országokban,Bulgáriában, Romániában,Görögországban, Spanyolországban,Franciaországban és Olaszországban szabadon élnek.A bozótos,sziklás dombvidékeket,ligetes erdőket szeretik.Közepes nagyságú teknős,A kifejlett nőstények páncélhossza 18-25 cm, a hímeké 14-20 cm.Hátpáncéljuk domború alapszíne sárgás színű.A pajzsukon sötétbarna vagy fekete minta van.Mint minden szárazföldi teknős,ez a faj is védett,csak CITES engedéllyel tartható.Csak ilyen engedéllyel rendelkező teknőst vásároljunk
Táplálkozás
A görög teknősök növényevők.Takarmányozásukra legjobban a szabadon növő lágyszárú növények felelnek meg.Kaphatnak pitypangot,lóherét,útifüvet.Télen salátát,répát,uborkát is adhatunk nekik.Kis mennyiségben megmosva és megszárítva adhatunk nekik zöldséget,gyümölcsöt.Ha nyáron a szabadban tartjuk őket,nincs szükségük vitamin és ásványi anyag kiegészítésre.A lakásban tartott állatoknak összetört szépiát,tojáshéjport,vagy az állatkereskedésben kapható vitamin és ásványi anyag kiegészítőt adhatunk. A banán túl sok foszfort és kevés kálciumot tartalmaz,a paradicsom és a saláta pedig megköti a kálciumot,ezért ezeket csak megfelelő kálcium kiegészítéssel adjuk.Állati eredetű fehérjét(túró,tojás,hús,kutya-és macska tápot)ne etessük a teknősökkel,ezeknek nagyon magas a fehérjetartalma,melynek hatására sok húgysav keletkezik a szervezetükben,köszvény alakulhat ki,ami egy nagyon súlyos győgyíthatatlan betegség.A teknősöket rendszeresen kell itatni.A kicsiket 2-3 naponta,a nagyobbakat hetente legalább 1-szer.Ilyenkor az állatokat kisedénybe,sekély,langyos vízbe tegyük 10-15 percre.
Hogyan tartsuk otthon?
A teknősöket áprilistól szeptemberig szabadtéri terráriumban helyezhetjük el.Így érzik a legjobban magukat.Erős lehűlés esetén azonban be kell vini őket a lakásba.A kertben lehetőleg minél nagyobb területet alakítsunk ki számukra,melyet gondosan be kell keríteni.Kerítésnek a drótháló nem alkalmas,mivel könnyen felkapaszkodnak rajta.Gondoskodjunk egy fedett esőtől védett búvóhelyről,amibe szalmát tehetünk.Kisebb bokrokat,növényeket is ültethetünk,hogy napos és árnyékos helyek is legyenek a területen.A lakásban terráriumban tarthatjuk őket.Egyéves korig elegendő egy 40×60 cm-es,de két közepes méretű példánynak már egy legalább egy négyzetméter alapterületű kell.A terrárium talaja leginkább kerti föld,amiből ásványi anyagokhoz juthatnak az állatok.Kövekkel,fatuskókkal,növényekkel rendezhetjük be a terráriumot.Nappal fűtenei vagy világítani kell,egy 40W-os melegítőlámpával könnyen elérhetjük a megfelelő hőmérsékletet(30-35 C),a terrárium többi részén pedig 25 C legyen.A lámpa alá tehetünk egy lapos követ,amin a teknősök szívesen sütkéreznek.Nagyon fontos,hogy legyen mindig hűvösebb helyük is,mivel változó testhőmérsékletű állatok,és a hőmérsékletüket nem tudják szabályozni. A napfényes,meleg helyet szereti,nyáron a kertben,erkélyen,télen a lakásban,terráriumban érzi jól magát.Eleinte naponta kétszer lehet neki enni adni.Ha beszélnek hozzá,és a nevén szólítják mielőtt enni kap,egy idő után felfigyel a nevére, és odamegy ha hívják!
Párzás & kicsinyek
A teknősök tavasszal,az ébredés után párzanak.A nőstény a párzás után egy-másfél hónappal egy maga ásta 10-20 cm-es gödörbe rakja tojásait,egy jó meleg,napos helyre.A kis teknős a hőmérseklettől függően,60-80 nap elteltével bújik ki a tojásból,ekkor mindössze 3 cm.
Mór teknős
Előfordulása
Európában, a Pireneusi-félsziget déli részén, Szicília tengerpartján, Olaszország déli részén, a Fekete-tenger partján és a Balkán keleti részén, ezen kívül Észak-Afrikában és Ázsia délkeleti területein honos. Szárazföldi életmódot folytat, száraz, ritkás erdők és homokos területek lakója.
Megjelenése
A mór teknős külsőleg nagyon hasonlít a görög teknőshöz, de a farok feletti pajzsa osztatlan, farokcsúcsán nincsenek nagy pikkelyek, combján jól fejlett sarkantyúk vannak. Páncélja 20-22 centiméte
|